Rekuperacja chroni nas przed smogiem!

16 Luty, 2017

Rekuperacja chroni przed smogiem!

 

Rekuperator posiada dwa filtry: jeden przy wentylatorze nawiewnym, drugi przy wywiewnym. O ile ten na wywiewie chroni głównie wymiennik ciepła przed zabrudzeniem, o tyle nawiewny zatrzymuje znaczną ilość zanieczyszczeń.

Dzięki temu nawiewane do pomieszczeń powietrze jest niemal w pełni pozbawione pyłu – głównego składnika smogu (oprócz zanieczyszczeń chemicznych).

Widzieliście kiedyś filtr wyciągnięty z rekuperatora po 4 miesiącach jego użytkowania? Zobaczcie!

 

Filtr nawiewny z tkaniny filtracyjnej wyciągnięty z rekuperatora po 4 miesiącach użytkowania.

 

 

Taki filtr bezwzględnie trzeba wymienić na nowy.

 

 

Smog najbardziej niebezpieczny jest zimą. Wtedy specjaliści zalecają noszenie maseczek przeciwpyłowych lub zupełne nie wychodzenie z domu! Mówią także o tym, by unikać wietrzenia pomieszczeń.

Dom z rekuperacją jest chroniony, ponieważ filtry w rekuperatorze zatrzymują większość zanieczyszczeń z powietrza nawiewanego chroniąc drogi oddechowe i cały organizm przed zgubnym wpływem smogu.

Wielkość smogu jest określana przez pył PM10, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm. Filtry do rekuperatora występują w dwóch klasach filtracji:

  • klasa EU4 (F4), która zatrzymuje 50 – 85% pyłu o wielkości 3-10µm
  • klasa EU7 (F7), która zatrzymuje powyżej 90% pyłu o wielkości 1-10µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1µm

Jeżeli mieszkacie w rejonie szczególnie narażonym na zanieczyszczenia ze smogu, w okresie jego występowania powinno się stosować filtry o wyższej klasie filtracji (F7). Jednak zwykłe filtry F7, które są fabrycznie dołączane do rekuperatora, bardzo skutecznie walczą ze smogiem zatrzymując większość pyłowych zanieczyszczeń.

 

To kolejny mocny argument za rekuperacją!

 Źródło rekuperatory.pl