Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji
Skraplacze (jednostka zewnętrzna): umieszczane na zewnątrz budynku i tym samym narażone na kontakt z dużą ilością zanieczyszczeń. Urządzenia te nie posiadają filtrów zabezpieczających przed kurzem, pyłem i brudem z zewnątrz.
Często zdarza się, że drobiny roślin, liście, pylące kwiaty i drzewa oraz unoszące się w powietrzu inne drobiny zalepiają lamele utrudniając lub wręcz uniemożliwiając wymianę ciepła powodując ograniczenie prawidłowego przepływu powietrza.
Takie zjawisko powoduje zmniejszenie wymiany ciepła, spadek wydajności urządzenia. Rośnie również obciążenie samej sprężarki.
Zwiększenie obciążenia sprężarki powoduje dużo większe zużycie energii, głośniejszą pracę urządzenia, a w konsekwencji może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Do czyszczenia muszą być wykorzystywane specjalistyczne środki odpowiednio dobrane do serwisowanego urządzenia.
Parowniki (jednostka wewnętrzna): to część klimatyzatora, która nieobędzie się bez czyszczenia jest ono niezbędne do prawidłowego działania oraz wpływa na jakość powietrza pomieszczeń w których przebywamy. W przypadku jednostki wewnętrznej mamy do czynienia nie tyle z zabrudzeniem lamel jak w jednostce zewnętrznej w tym wypadku chronią je filtry powietrza, ale głównym powodem konieczność regularnych serwisów oraz dezynfekcji jest pozbycie się bakterii i drobnoustrojów. Na filtrach zbiera się spora ilość zanieczyszczeń, bakterii i drobnoustrojów. Filtry zatrzymujące większe cząstki są zwykle zmywalne ale samo mycie nie spowoduje usunięcia pełnego spektrum bakterii i drobnoustrojów. Filtry nie tylko należy umyć ale również zdezynfekować odpowiednim środkiem bakteriobójczym.
Do czyszczenia muszą być wykorzystywane specjalistyczne środki odpowiednio dobrane do serwisowanego urządzenia. Pozostałe filtry należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
Należy podkreślić, że regularne czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych nie tylko zdecydowanie wpływa na utrzymanie ich sprawności ale również wydłuża czas eksploatacji, powoduje zmniejszenie zużycia energii oraz przede wszystkim zabezpiecza użytkownika przed dolegliwościami i chorobami spowodowanymi rozwojem grzybów, pleśni, bakterii i innych drobnoustrojów.