Wentylacja pojedynczych pomieszczeń.

29 Marzec, 2017

Wady tradycyjnych rozwiązań wentylacyjnych 
Jednym z głównych problemów, z jakim borykają się właściciele mieszkań, jest nieodpowiednia wymiana powietrza. Mimo tego zastosowanie centralnej wentylacji z systemem kanałów rozprowadzonym na wiele pomieszczeń nadal nie jest standardem, nawet w nowych, wielorodzinnych domach. Z kolei w remontowanych lokalach umieszczonych w tzw. starym budownictwie, wymiana okien czy drzwi na nowoczesne i szczelne sprawia, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie spełnia już swojego zadania. Jej nieskuteczne działanie prowadzi do pojawienia się i nawracania wilgoci, grzyba, zwiększenia poziomu CO2, a co za tym idzie do złego samopoczucia, zmęczenia, problemów ze snem czy alergii.

Często spotykanym rozwiązaniem powyższych problemów jest przewietrzanie pomieszczeń za pomocą otwierania okien. W sezonie zimowym wpływa to na wychładzanie pomieszczeń, w pozostałych porach roku powoduje to napływ zanieczyszczeń, insektów, drobinek kurzu, a latem dodatkowo podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Wśród spotykanych jeszcze rozwiązań wspomagających wentylację grawitacyjną, pojawiają się wentylatory wyciągowe montowane w połączeniu z nawietrzakami okiennymi, podokiennymi, które zapewniają uzupełnianie strat powietrza spowodowanych pracą wentylatorów. Pomysł ten nie sprawdza się jednak, gdyż mieszkańcy lokali zamykają lub wręcz zaklejają nawietrzaki, które przepuszczają hałas z zewnątrz, a ponadto w okresie zimowym dodatkowo wychładzają pomieszczenia.

Mini rekuperator - kontrolowana wentylacja

Jak rozwiązać problem wentylacji lokali mieszkalnych?
Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – zastosować wentylację centralną z rekuperacją. Jest to rozwiązanie idealne, gdyż nie powoduje ono strat ciepła dla nowo budowanych domów. Zdarza się jednak, że w mieszkaniu nie ma przewidzianego miejsca na umieszczenie centrali wentylacyjnej oraz brakuje możliwości rozprowadzenia kanałów bez konieczności głębokiej ingerencji w konstrukcję ścian i wykonania dodatkowej zabudowy maskującej system wentylacyjny. W takim przypadku najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie WENTYLACJA DECENTRALNA.

 

System wentylacji z rekuperatorem ściennym to nie tylko skuteczność, ale także minimalizacja kosztów i nakładu pracy. Rozwiązanie to wykorzystuje jednostki montowane bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku, jak w przypadku systemu jedno-rurowego z rekuperacją . Systemy montowane są w poszczególnych pomieszczeniach, w celu zapewnienia stałej wymiany powietrza. Urządzenie zasysa zużyte powietrze, które przez wymiennik ciepła (w którym następuje kumulacja i odzysk ciepła) usuwane jest na zewnątrz. Odzyskane ciepło jest natomiast przekazywane do pobieranego z zewnątrz świeżego powietrza i wtłaczane do pomieszczenia. Praca systemu jest cykliczna, co zapewnia stałą wymianę powietrza bez jego wychładzania. Urządzenia mogą być montowane w dowolnym pomieszczeniu mieszkalnym w celu poprawienia w nim jakości powietrza.

 

 

Zalety wentylacji z zastosowaniem rekuperatora ściennego:

  • oszczędność pracy i kosztów – brak konieczności rozprowadzania systemu kanałów,
  • krótki kanał powietrzny minimalizuje opory powietrza – montaż  z wylotem bezpośrednio na zewnątrz,
  • łatwy montaż,
  • skuteczność odzysku ciepła od 85 do nawet 97% – w zależności od jakości wymiennika (rekuperatora),
  • niski pobór mocy oraz stała, niezawodna praca (silniki EC),
  • cicha praca (komfort, również podczas snu),
  • wygodne sterowanie za pomocą pilota, sterownika naściennego lub WiFi np. za pośrednictwem smartfona (opcja),
  • możliwość programowania trybów pracy (zastosowana automatyka),
  • zastosowanie filtrów powietrza,
  • estetyczny design, dyskretnie wpisujący się w każde wnętrze.

facebook