Klimatyzacja w pokoju dziecka czy to dobry pomysł??

26 Styczeń, 2017

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Klimatyzacja jest kluczowym elementem  zapewniającym dobre samopoczucie w domach i miejscach pracy. W sezonie letnim wybawia od wysokich temperatur. Zimą, dzięki funkcji grzania, umożliwia komfort cieplny, gdy na zewnątrz budynku jest minusowa temperatura.

Jednak niewiedza, brak doświadczenia, krążące wszędzie sprzeczne informacje oraz niewłaściwe stosowanie klimatyzatora doprowadza w efekcie użytkownika do „zwykłego” przeziębienia. Pojawia się pytanie, czy klimatyzację można zamontować w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, bez obawy o ich zdrowie.

Odpowiedź brzmi: TAK. Nowoczesną klimatyzację można montować w pomieszczeniach gdzie przebywają dzieci. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad. Co do wpływu klimatyzacji na zdrowie, zdania są podzielone. Jeśli eksploatacja urządzenia jest prowadzona prawidłowo czyli zgodnie  z zaleceniami producenta , nie ma negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników, przeciwnie, urządzenia klimatyzacyjne dzięki swoim funkcjom mogą trwale wpływać na poprawę jakości życia w otoczeniu objętym jego działaniem.

Klimatyzator może stać się przyczyną przeziębienia użytkowników, co jak zaznaczono wcześniej wszystko zależy od sposobu eksploatacji urządzenia. Nie należy ignorować  wspomnianych już zaleceń przekazywanych przez producenta w instrukcji obsługi które mają służyć nam jako swoisty przewodnik  do  bezpiecznego użytkowania klimatyzacji. Prostym przykładem nieprawidłowego korzystania z tego systemu jest zbyt długie przebywanie w obrębie wytworzonego przez zwykły domowy wentylator podmuchu chłodnego powietrza co może w krótkim czasie spowodować przeziębienie. Nieumiejętne manipulowanie wartościami nastawianej temperatury może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych, poważniejszych od przeziębienia. Istotne jest podchodzenie do użytkowania klimatyzatora w sposób rozsądny i z wyczuciem. Wyniki badań naukowców wskazują, że wartość komfortowa dla człowieka w pomieszczeniu mieści się w granicach 20-24°C. Przekroczenie tych wartości będzie powodować odczuwalny dla przebywających w pomieszczeniu dyskomfort.

Organizm dziecka jest o wiele bardziej podatny na choroby układu oddechowego niż w przypadku dorosłego człowieka. Wartości temperatury w pomieszczeniu, gdzie śpi dziecko, nie powinny przekraczać 21°C. Przy ustawieniu zbyt niskiej temperatury dziecko zostaje narażone na wyziębienie (różnica pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem a temperaturą zewnętrzną nie powinna przekraczać 5-6°C). Nie należy także ustawiać strumienia wypływającego powietrza bezpośrednio nad łóżkiem dziecka, ponieważ da to efekt równoważny z wywołaniem przeciągu w mieszkaniu. Klimatyzator w pomieszczeniu powinien być zlokalizowane tak, aby ruch powietrza był jak najmniej odczuwalny. Ponadto, należy pamiętać że montaż klimatyzacji nie zwalnia z potrzeby wietrzenia pomieszczeń, co niestety wiele osób zapomina.

Korzyści

Większość klimatyzatorów dostępnych na rynku jest wyposażonych w funkcję grzania, co daje możliwość użycia klimatyzatora jesienią i wczesną wiosną w celu podniesienia temperatury w pomieszczeniach, gdy jeszcze nie pracuje centralne ogrzewanie. Zimą występuje duże ryzyko zachorowań, dlatego optymalna temperatura w pokoju dziecka staje się priorytetem każdego dnia. Funkcja grzania przyda się w przypadku gdy chcemy szybko ogrzać pokój dziecka które dopiero co zażyło kąpieli, a dzięki programatorowi można ustawić zakres temperatur w przedziale 24h, wtedy nigdy nie zapomnimy dostosować temperatury w pokoju naszej pociechy.

Ciepło otrzymane w taki sposób jest dużo tańsze niż uzyskane przez działanie np. grzejników elektrycznych. Ponadto, powietrze wywiewane przez klimatyzator będzie oczyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że klimatyzator nigdy nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania, jego wydajność jest związana z temperaturami panującymi na zewnątrz. Wartości te są inne dla każdego urządzenia i określone w instrukcji obsługi. Wydajność ogrzewania spada im temperatura powietrza jest niższa. Zazwyczaj urządzenia klimatyzacyjne z uruchomioną funkcją grzania pracują najefektywniej w zakresie temperatur na zewnątrz od 0°C do -5°C.

W przypadku lata występuje ryzyko przegrzania dziecka. Klimatyzator spowoduje schłodzenie pokoju dziecka w krótkim czasie do optymalnej temperatury. W chłodnym pomieszczeniu łatwiej zaśnie, bez obawy o przepoconą pościel i ubranie.


Czyste powietrze

Nowoczesne klimatyzatory potrafią wychwycić wiele szkodliwych substancji, takich jak grzyby, zarodniki pleśni, pyłki, kurz i roztocza. W jednym gramie kurzu domowego można znaleźć nawet do 100 000 kulek odchodów roztoczy, w których znajdują się alergeny. Korzystne dla ograniczenia ilości zanieczyszczeń są: zmniejszona wilgotność powietrza oraz utrzymywanie temperatury w granicach 18-20°C. Ograniczenie wilgotności powietrza o jedyne 5% zmniejsza liczbę żywych roztoczy kurzu domowego aż sześciokrotnie.

Klimatyzator wyposażony jest w system filtracji składający się z kilku filtrów. Jest on w stanie wychwycić z powietrza niemal wszystkie szkodliwe związki odpowiadające za reakcje alergiczne. Jeśli dziecko cierpi na alergie, ma problemy z oddychaniem wywołane astmą, montaż klimatyzatora jest rozwiązaniem które istotnie wpłynie na  poprawę zdrowia. Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza ułatwi leczenie wielu chorób, a przede wszystkim znacząco wpływa na walkę z astmą.

Właściwa eksploatacja klimatyzatora polega na zachowaniu czystości, dobrego stanu technicznego oraz regularnej konserwacji. Niektóre czynności, jak czyszczenie filtra powietrza można wykonać samemu co kilka tygodni. W przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza lub w czasie okresowego stężenia pyłków, czyszczenie filtrów należy przeprowadzać częściej.

Zużyte filtry należy wymienić na nowe, ponieważ zanieczyszczony filtr traci swoje właściwości, powodując spadek wydajności urządzenia, a tym samym wzrost zużycia energii elektrycznej. Wydmuchiwane powietrze nie jest w takim przypadku właściwie oczyszczone. Specyficzne warunki, w których pracuje klimatyzator sprzyjają osiadaniu brudu na jego elementach oraz rozwojowi grzybów i pleśni, dlatego regularna konserwacja jest tak ważna dla utrzymania właściwej jakości powietrza. Przykładem może być domowy wentylator, po dłuższym czasie użytkowania, na łopatkach wirnika oraz siatce ochronnej, odkłada się cienka warstwa kurzu, która będzie się powiększać i zaburzać przepływ powietrza. Identyczna sytuacja panuje w klimatyzatorze. Najprostszym do wychwycenia objawem zanieczyszczonej klimatyzacji, jest nieprzyjemny zapach wydzielający się z urządzenia.

Głośność klimatyzatora

W kwestii hałasu, polecanym rozwiązaniem jest klimatyzator montowany na stałe typu Split. W uproszczeniu, taki klimatyzator działa jak domowa lodówka. Składa się z jednostki wewnętrznej, która wciąga powietrze z pomieszczenia i wypuszcza schłodzone, oraz jednostki zewnętrznej, której zadaniem jest pobranie powietrza do schłodzenia za pomocą czynnika chłodniczego krążącego w klimatyzatorze.

Największy hałas generują elementy znajdujące się w jednostce zewnętrznej, która montowana jest na ścianie budynku, balkonie lub dachu. W jednostce wewnętrznej znajdują się elementy pracujące cicho. Nowoczesna konstrukcja turbiny, możliwość regulacji prędkości obrotowej sprawiają, że eksploatacja klimatyzatora nie będzie uciążliwa w codziennym życiu. Najcichszymi modelami klimatyzatorów będą zestawy najdroższe. Wszelkie parametry użytkowe podawane są w instrukcjach obsługi.

Dobór klimatyzatora
Klimatyzator jest dobierany do powierzchni klimatyzowanego pomieszczenia. Przed zakupem warto skorzystać z kalkulatora wstępnego doboru, który jest zazwyczaj dostępny na stronach internetowych producentów. Jednak mimo wszystko w każdym przypadku warto korzystać z pomocy specjalisty.

Wybierając klimatyzator, należy zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej: od A+++ – najtańsze w eksploatacji i najdroższe w zakupie, od F – najmniej efektywne, drogie w eksploatacji.

Istnieje możliwość nabycia klimatyzatora przenośnego. Jest to rozwiązanie awaryjne, ze względu na umiejscowienie wszystkich elementów w jednej obudowie, eksploatacja jest uciążliwa. Urządzenia te są głośne, chociaż producenci starają się je maksymalnie wyciszyć. Przed zakupem warto sprawdzić parametry użytkowe w instrukcji obsługi. Nie można zapominać, że klimatyzator przenośny wymaga odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz poprzez rurę, której wylot najczęściej umieszczany jest w oknie lub w dziurze w ścianie.

Środki chemiczne do konserwacji klimatyzacji

Najprostsze czynności czyszczące może wykonać sam użytkownik. Panel zewnętrzny klimatyzatora, kratka wlotu i wylotu powietrza czyści się z kurzu miękką szmatką. W przypadku trudniejszych zabrudzeń należy zastosować wodę z delikatnym środkiem czyszczącym. Filtry należy czyścić odkurzaczem, niektóre modele klimatyzatorów posiadają symbol na panelu zewnętrznym informujący o konieczności czyszczenia. 
W przypadku niewidocznych zabrudzeń jedynie wykwalifikowany serwis może je usunąć, poprzez zastosowanie preparatów chemicznych, które są biodegradowalne, ale przy ekspozycji podczas konserwacji szkodzą ludzkiemu zdrowiu. Są to substancje silnie żrące, których zadaniem jest usunięcie najtrudniejszych zabrudzeń, i długotrwałe odgrzybienie całej instalacji. Przed, i po przeprowadzeniu operacji czyszczenia przez serwis, należy przenieść dziecko do innego pomieszczenia na kilka godzin.

Klimatyzator może pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury oraz jakości powietrza. Można montować klimatyzację w pokoju dziecka, ale należy pamiętać, by używać jej z rozwagą i zgodnie z zaleceniami producenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy pytać sprzedawcę w sklepie, specjalisty który ma doświadczenie w użytkowaniu klimatyzatora, wreszcie, słuchać własnego rozsądku i preferencji dziecka. Prawidłowo użytkowany klimatyzator będzie sprzymierzeńcem, nieumiejętnie natomiast stanie się cichym wrogiem.

Proste zasady:

  • unikanie przegrzania i wychłodzenia organizmu dziecka, utrzymanie optymalnej temperatury w zakresie od 20˚C do 24˚C,
  • lokalizacja łóżeczka w znacznej odległości od grzejnika lub sąsiedztwa klimatyzatora,
  • unikanie ustawienia dysz klimatyzatora bezpośrednio na łóżeczko dziecka, strumień powietrza wywoła efekt przeciągu,
  • różnica pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem a temperaturą zewnętrzną nie powinna przekraczać 5-6˚C,
  • regularne przeglądy klimatyzatora,
  • utrzymanie filtrów w czystości,
  • podane wartości temperatur są uśrednione, ustawiając temperaturę w pomieszczeniu, należy działać z rozsądkiem i wyczuciem,
  • przed zakupem klimatyzatora, warto poradzić się specjalisty, pomoże dobrać urządzenie, które będzie pracowało najefektywniej w przeznaczonym do tego pomieszczeniu.