Dlaczego potrzebujemy klimatyzacji w mieszkaniu?

Gdy latem zaczyna być bardzo gorąco, nasze samopoczucie pogarsza się. W mieszkaniu w bloku często jest bardzo duszno. Wysoka temperatura jest dokuczliwa nie tylko w dzień, ale także w nocy. W takich warunkach niewiele osób śpi spokojnie. Nie tylko temperatura ma wpływ na nasze samopoczucie. Decyduje o nim także zawartość wilgoci w powietrzu. I właśnie lekarstwem na te bolączki jest klimatyzator, który nie tylko usunie nadmiar ciepła z pomieszczenia, ale także obniży wilgotność powietrza, dzięki czemu nasz komfort życia znacząco się poprawi.

Jaki klimatyzator zamontować w domu?

Mamy do wyboru wiele rodzajów klimatyzatorów. Klimatyzatory nowoczesne i w pełni zautomatyzowane albo klimatyzatory proste. Klimatyzatory montowane na stałe lub przenośne. Droższe i tańsze. Wybór jest naprawdę duży i zależy od naszych oczekiwań odnośnie do komfortu, jaki chcemy uzyskać, i kwoty, jaką jesteśmy gotowi przeznaczyć na kupno klimatyzatora. Najprostsze i najtańsze klimatyzatory chłodzą jedynie powietrze w pomieszczeniu, a obniżając temperaturę, zmniejszają jego wilgotność.

Jaki kupić klimatyzator, który będzie najlepszy do mieszkania w bloku?

Droższe klimatyzatory mogą nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać, co jest przydatne w okresach przejściowych – pozwala w prosty sposób dogrzać wnętrza bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania. Najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone klimatyzatory mogą chłodzić, ogrzewać i – dzięki wbudowanemu nawilżaczowi powietrza – także regulować wilgotność względną powietrza. Klimatyzatory są produkowane w wersji monoblokowej i typu split. W tych pierwszych wszystkie niezbędne do pracy podzespoły są umieszczone we wspólnej obudowie, splity składają się z dwóch osobnych, ale połączonych ze sobą elementów.

Klimatyzatory split

Klimatyzatory typu split są bardziej popularne niż monoblokowe. Zwykle na ścianie budynku wiesza się część urządzenia zawierającą głośno pracujące elementy – tak zwaną jednostkę zewnętrzną, a wewnątrz montuje drugą część – nazywaną jednostką wewnętrzną. Jednostka wewnętrzna ochładza powietrze w mieszkaniu, a zewnętrzna odprowadza ciepło poza budynek. Obie są ze sobą połączone cienkimi miedzianymi rurkami. Klimatyzatory split przenośne: ich zaletą jest możliwość ochładzania różnych pomieszczeń za pomocą jednego urządzenia. Żadnego elementu nie mocuje się na stałe, dzięki czemu cały zestaw można dowolnie przenosić. Niestety, taki klimatyzator może być stosowany jedynie w pomieszczeniach z balkonem lub tarasem. Wydajność chłodnicza klimatyzatora split jest mniejsza niż urządzeń stacjonarnych, a jego pracy towarzyszy większy hałas.

Klimatyzatory pokojowe

W zależności od budowy i miejsca montażu jednostki wewnętrznej w grupie klimatyzatorów typu split można jeszcze wyróżnić podgrupy. Stacjonarne klimatyzatory split są najpopularniejsze. W mieszkaniach stosuje się najczęściej klimatyzatory ścienne. Montuje się je na ścianie pod sufitem. Ponieważ moc chłodnicza większości z nich jest niewielka, są przeznaczone właśnie do mieszkań w bloku. Zaletą tych klimatyzatorów jest estetyczny wygląd i stosunkowo niewielkie wymiary. Alternatywą są klimatyzatory przypodłogowe-sufitowe. Mogą być montowane zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze pod oknem. Każdy sposób montażu ma zalety. Klimatyzator zamontowany pod sufitem skutecznie miesza ochłodzone powietrze z ciepłym z pomieszczenia, dzięki czemu nie czuje się chłodnego nawiewu. Chłodny strumień jest równomiernie rozprowadzany po suficie, najpierw jakby przyklejony do niego, a dopiero potem zaczyna łagodnie opadać, rozpraszając się i mieszając z gorącym. Ponieważ tego typu klimatyzatory są przeznaczone do większych wnętrz, wydmuchują dość duży strumień zimnego powietrza. Odpowiednie wymieszanie go z gorącym jest więc bardzo ważne, ponieważ zapobiega odczuwaniu negatywnych skutków chłodzenia. Ten typ klimatyzatora ustawiony pod grzejnikiem będzie z kolei blokował napływ gorącego powietrza spoza budynku. Na podobnej zasadzie działają montowane pod oknem grzejniki. Niektórzy producenci oferują klimatyzatory, które można zamontować wyłącznie przy podłodze lub na suficie, ale gdy jest taka potrzeba, można znaleźć klimatyzatory do montażu w mniej typowy sposób, na przykład w pozycji pionowej w narożniku lub na ścianie. We wnętrzu z sufitem podwieszanym można zamontować klimatyzator kasetonowy lub kanałowy. Nie zajmuje on miejsca w pomieszczeniu i nie zakłóca aranżacji wnętrza. Dodatkową zaletą klimatyzatorów kasetonowych jest możliwość wydmuchiwania powietrza w jednym, dwóch, trzech lub czterech kierunkach.